2023 – films from A to Z

 

[ technopoetics ]. 9 min, Brazylia, 2022 r., reż. Alexandre Dacosta, animacja / video art.

Wiersze obiektowe i poezja graficzna brazylijskiego artysty wizualnego Alexandre’a Dacosty.

1,2,3,4,5,&6. 13 min, Stany Zjednoczone, 2022 r., reż. Elliott Jamal Robbins, animacja.

Jak wyglądałaby sztuka audiowizualna, gdyby została stworzona przez dłonie o ciemnym zabarwieniu bądź przez osobę o innej orientacji? A co, gdyby była stworzona wyłącznie dla osobistego użytku, a nie dla szerokiej publiczności?

A Body, Outside. 4 min, Stany Zjednoczone, 2022 r., reż. Nik Liguori, film eksperymentalny.

Spojrzenie na samego siebie oczami zewnętrznego obserwatora.

Across the Great Wall we can reach every corner in the world. 5 min, Francja, 2022 r., reż. Yewen Liu, Shuai Liu, video art.

Ograniczona komunikacja między Chinami, a światem Zachodnim. Widok kościoła w niemieckim Karlsruhe i znalezione w Chinach wideo z 1987 roku – łączą się w jednej pracy.

AKTION B. 11 min, Niemcy, 2022 r., reż. Manon Pfrunder, film dokumentalny.

W 1982 roku Joseph Beuys zasadził pierwszy z siedmiu tysięcy dębów stojących przed Muzeum Fridericianum. Czterdzieści lat później artysta reaguje na pogłębiający się kryzys klimatyczny i podczas documenta fifteen sadzi ponownie swoje pierwsze, a zarazem ostatnie drzewo.

Art Beyond the Medina. 27 min, Tunezja, 2022 r., reż. Moez Kamoun, film dokumentalny.

Hammadi, artysta samouk, ucieleśnia czysty i unikatowy ekspresjonizm, zakorzeniony w pewności siebie i obsesyjnej potrzebie tworzenia. Pomimo niepełnosprawności i złego stanu zdrowia widzimy jego ogromny upór w tworzeniu sztuki. Sława artysty na poziomie krajowym jest niepodważalna, a ten film ma na celu pokazanie jego twórczości poza murami Medyny.

AXON/26. 6 min, Macedonia, 2022 r., reż. Veronika Kamchevska, video art.

Połączenie różnych modeli wizualnych jako odzwierciedlenie ludzkiego doświadczenia. W wyniku tego zabiegu powstała forma wrażeniowa, mocno działająca na zmysły.

Bosnian Broadway. 30 min, Chorwacja, 2021 r., reż. Jasmina Beširević, film dokumentalny.

Szesnastu młodych aktorów z Bośni i Hercegowiny zostało wybranych do udziału w musicalu wystawianym na Broadwayu. Wielu z nich marzy o wielkiej, międzynarodowej karierze. Rozpoczynają próby z ogromny entuzjazmem i oczekiwaniami. Jednak w miarę zbliżania się premiery ich nastrój zaczyna się zmieniać. Zdają sobie sprawę, że wkrótce wrócą do codzienności.

Brick hauling. 47 min, Chiny, 2022 r., reż. Zhou Chengzhou, performace / video art. Dzielnica Guajiatun w Pekinie to miejsce o długiej i bogatej historii. Została jednak przeznaczona do wyburzenia i przebudowy. Artysta Zhou Chengzhou korzysta z momentu, gdy osiedla i domy zostały opuszczone przez mieszkańców i postanawia uczcić pamięć tego miejsca, tworząc z pozostawionych resztek element znacznie większej historii.

CLOTHESLINE. 5 min, Turcja, 2023 r., reż. Hüseyin Urçuk, film eksperymentalny.

Obraz patriarchalnego świata, gdzie kobieta skazuje swoje ambicje i marzenia na śmierć poprzez powieszenie.

Deadline. 6 min, Francja, 2022 r., reż. Felix Lantieri, film eksperymentalny.

Pisarz mieszkający w sercu lasu szuka odpowiedzi na pytanie o czas i jego niedostatek.

Death and Herring. 4 min, Polska, 2023 r., reż. Klaudia Prabucka, animacja. Animacja opowiadająca historia o tym, jak śledź opłynął krąg życia i śmierci. I o tym, co się dzieje, gdy umiera babcia. Fabuła oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Demi-Gods. 6 min, Niemcy, 2022 r., reż. Martin Gerigk, video art.

Mroczne aspekty człowieczeństwa są czasem wynoszone na piedestał, normalizowane i fetyszyzowanie.

Dimension of Absence. 16 min, Holandia, 2023 r., reż. Sjors Swierstra, film dokumentalny.

Artystka Aimée Zito Lema dorastała w cieniu brutalnej historii argentyńskiej junty wojskowej, która dotknęła jej kraj i rodzinę. Zafascynowana archiwalnymi zdjęciami włącza córkę do performatywnego dzieła sztuki, w którym ucieleśniają przeszłość i wyobrażają sobie nową przyszłość, pokazując, w jaki sposób sztuka może funkcjonować jako medium pracy pamięciowej w różnych krajach i pokoleniach.

Elements of a Journey: Antoni Tàpies. 9 min, Stany Zjednoczone, 2023 r., reż. James Scott, film dokumentalny.

Dziedzictwo katalońskiego malarza i rzeźbiarza, który dorastał w czasach dyktatury gen. Franco. Tàpies wyróżniał się jako artysta, ale też stał się głosem wolności i nadziei w czasach mrocznej epoki.

Entre 2 eaux (in between 2 waters). 5 min, Francja, 2023 r., reż. Caroline Ragusa, Sylvain Bes, film eksperymentalny.

Chiara była sama, dopóki nie pojawił się Nero – jej odbicie, a jednocześnie przeciwieństwo. Głębokie zanurzenie się w przeszłość w formie wizualnej poezji.

F*cking Blue Carrots. 10 min, Polska, 2023 r., reż. Julia Bui, film eksperymentalny.

Oszołomiona nagłym odkryciem niebieskiej marchewki nastolatka wyrusza w podróż, by zrozumieć co się dzieje. Tragikomedia z zaskakującym zakończeniem.

Faces of an Exhibition. 38 min, Niemcy, 2022 r., reż. Nina Wesemann, Simon Reichel, film dokumentalny.

Czy sztuka może może opowiedzieć o chorobie, w sposób w jaki nie potrafią słowa? Dokument o grupie artystów i osób cierpiących na schizofrenię, którzy tworzą wystawę mającą na celu zmniejszenie stygmatyzacji.

Flamenco Ikigai. 4 min, Włochy, 2023 r., reż. Emanuel Massa, film dokumentalny.

Portret japońskiej tancerki flamenco, Eri Fukuhary.

LOT (FLIGHT). 69 min, Polska, 2023 r., reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda, film dokumentalny.

Roman Stańczak – legendarny performer i rzeźbiarz lat 90., absolwent słynnej pracowni „Kowalnia” prowadzonej przez prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Stańczak próbował znaleźć sposób na zabicie swojego wewnętrznego mieszczanina, stając się jednym z najbardziej bezkompromisowych artystów swojego pokolenia… Ale postawa buntownika ma swoją cenę. Dlaczego nieoczekiwanie zniknął? Po dziesięcioleciach nieobecności Stańczak dostał szansę, aby ponownie zaistnieć w świecie sztuki, pokazując na biennale w Wenecji rzeźbę „Lot”.

He flew ahead – Karl Schwanzer | Architect’s Poem. 73 min, Austria, 2022 r., reż. Max Gruber, film biograficzny.

Niekonwencjonalny, polifoniczny portret Karla Schwanzera. To światowej sławy architekt, wizjoner, artysta, nauczyciel i poeta. Pojmował architekturę jako instrument przynoszący ludziom radość. Film pokazuje mistrzowski talent Schwanzera, a także prawdziwą, wirtuozerską lekkość tworzenia.

Herbarium. 13 min, Polska, 2022 r., reż. Iwona Pasińska, film eksperymentalny. Zanurzenie w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w jesienne szarości i brązy, opowiedziane ruchem artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca, w rytm suity Edwarda Griega w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera.

I tell no one. 3 min, Polska, 2023 r., reż. Maja Soś, film eksperymentalny.

Cztery kobiety opowiadają o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych.

In Between Realities. 18 min, Holandia, 2023 r., reż. Carin Goeijers, film dokumentalny.

Jak technologia zmienia ludzkość? Czy potrzebujemy ciała, aby być człowiekiem? W swojej multidyscyplinarnej twórczości holenderski kompozytor operowy Michel van der Aa zgłębia wielkie tematy ery cyfrowej i poszukuje odpowiedzi na pytania z pogranicza strefy ludzkości, techniki i świadomości.

In real life I have a nose. 55 min, Holandia, 2023 reż., reż. Stephane Kaas, film dokumentalny.

Zjawisko komiksów internetowych, które stały się jedną z form sztuki cyfrowej. Przyjmują one postać krótkich form, skupionych wokół osobistych przeżyć i tematów, takich jak: depresja, rasizm, seksizm i kwestie płci. Zmagając się z osobistymi problemami, reżyser Stephane Kaas próbuje zrozumieć swoje emocje, tworząc własny komiksowy pamiętnik.

INDOCAM. 85 min, Stany Zjednoczone, 2022 r., reż. Alexander Hahn, film dokumentalny / eksperymentalny.

Eksperymentalny, pełnometrażowy dziennik podróży artysty z Nowego Jorku do Indii, nakręcony tanim chińskim aparatem. Kamera pokazuje doświadczanie drogi, pełne przypadkowych spotkań, a czasem konfliktów, z rozmaitymi spotkanymi po drodze osobami. Świat widziany oczami podróżnika jest zarazem fascynujący i niepokojący.

IV•VI•III: Eternal Artifacts. 5 min, Stany Zjednoczone, 2023 r., reż. Tim Disbrow, video art.

Enigmatyczny symbol pojawia się w przestrzeni wielu miast świata. Krótka forma przybliżająca pracę anonimowego artysty, który tworzy na styku sztuki i wandalizmu.

Joyride. 5 min, Austria, 2023 r., reż. Dina Yanni, video art.

Przyspieszenie i spowolnienie. Synteza cyfrowych i analogowych zakłóceń (glitchów) stworzona za pomocą ujęć z filmów z Elvisem Presleyem.

La sposa nel vento – The bride in the wind. 75 min, Włochy, 2022 r., reż. Giovanni Coda, film dokumentalny / eksperymentalny.

Grupa artystów zebrała się by uczcić pamięć kobiet, które padły ofiarą przemocy. Poprzez serię performansów, tworzą zbiorową, ale osobistą historię, która porusza się między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, przeplatając smutek wątkami nadziei.

LIFE, ASSEMBLED. 70 min, Belgia, 2022 r., reż. Elodie Degavre, film dokumentalny.

Kilkadziesiąt lat po urzeczywistnieniu swoich odważnych, wręcz utopijnych wizji, trzej starsi architekci wracają do zrealizowanych przez siebie prac. Jak dziś mieszka się w domach zaprojektowanych w innej epoce? A jak powinniśmy żyć i mieszkać jutro?

Little Thing. 3 min, Francja, 2023 r., reż. Emma Chevalier, animacja/video art.

Mała laleczka pragnie zostać człowiekiem.

Medusa’s gaze. 26 min, Francja, 2022 r., reż. Bénédicte Alloing, Ellénore Lemattre, film dokumentalny.

Modelki i modele. Zastygają w bezruchu i wydaje się, że nie biorą udziału w procesie tworzenia. Ale to dzięki nim powstają kolejne dzieła sztuki. Ich nagość przyciąga uważne spojrzenia twórców, próbujących zbadać, dostrzec i uwiecznić każdy szczegół bezbronnego ciała.

ok, you are gone. Oct 05 2022. 10 min, Niemcy, 2022 r., reż. Yu Chin Tseng, film dokumentalny.

Echo pytania od zmarłej kuzynki, która nigdy nie doczekała się odpowiedzi: „Jak nakręcić film dokumentalny?”. Po czasie artysta przygotował osobistą i intymną odpowiedź, tworząc żałobne wideo.

On the edge – Witold K. 82 min, Polska, 2022 r., reż. Jacek Knopp, Piotr Weychert, film dokumentalny.

Sylwetka polsko-amerykańskiego artysty Witolda Kaczanowskiego. Jego ojciec był dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach pod Warszawą, gdzie artysta spędził dzieciństwo pod okupacją niemiecką. W 1964 r. przemycał na Zachód rękopisy pisarzy-dysydentów z Polski i Związku Radzieckiego, przez co przez wiele lat nie mógł wrócić do Polski. W 1967 roku Pablo Picasso namalował jego portret.

Our Ghostly Crew. 22 min, Australia, 2023 r., reż. Donna McRae, film dokumentalny.

„Our Ghostly Crew” to tytuł obrazu Michaela Vale’a, który otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Australii. Żona artysty za pomocą iPhona udokumentowała proces powstawania tego osobliwego portretu rodzinnego.

Pés’re. 10 min, Włochy, 2022 r., reż. Elia Mazzini, film dokumentalny.

Na prace artystów z Pesaro można natknąć się w różnych rejonach miasta. Jednak w pędzie życia codziennego pozostają one niezauważone przez większość mieszkańców.

Pure baroque. 10 min, Polska, 2023 r., reż. Paweł Czarkowski, film fabularny.

Krótka historia dziejąca się w ludzkiej głowie, gdzie wczoraj zderza się z jutrem, tworząc dzisiaj.

Riley Concannon: Jewellery Artist. 7 min, Australia, 2022 r., reż. Gosia Sum, film dokumentalny.

Riley Concannon jest artystą zajmującym się wyrobem biżuterii. Fascynacja przypadkowymi przedmiotami i naturą inspiruje go do tworzenia niezwykłych obiektów.

ROMANY (from Lockdown Portraits). 7 min, Wielka Brytania, 2023 r., reż. David Stewart, film dokumentalny.

Film z cyklu „Lockdown Portraits” to ostatnia praca w dorobku nieżyjącego już tancerza i choreografa sir Roberta Cohana. Artysta zmarł w 2021 roku w wieku 95 lat.

Room View. 1 min, Stany Zjednoczone, 2020 r., reż. Yalan Wen, video art.

Dokumentacja widoku z okna artystki sporządzona w czasie pandemii. Wirtualne obrazy stają się nową rzeczywistością.

Saline. 3 min, Kanada, 2023 r., reż. Anne-Marie Bouchard, video art.

Praca utworzona z wizualnych i dźwiękowych pętli eksploruje tekstury zaczerpnięte z obrazów nakręconych w 1966 roku.

Sanctuary of Her. 26 min, Stany Zjednoczone, 2022 r., reż. Geoff Poister, film dokumentalny.

Siostry bliźniaczki z Iranu tworzą hipnotyzujące obrazy, które odzwierciedlają poważny konflikt w ich życiu. Fizycznie to dwie osoby, ale psychicznie czują, że są jednością. Stworzyły mityczną, wyimaginowaną postać, która zaczęła żyć własnym życiem.

Separated. 8 min, Tajwan, 2023 r., reż. Chen-Yi Wu, film dokumentalny.

Emigracyjne doświadczenia dwóch tajwańskich artystek. Julia i An organizują performance, który przedstawia historię, której nie da się opowiedzieć słowami.

Sodom: the Gay Hyperpop Epic. 24 min, Polska, 2022 r., reż. Piotr Michalski, film eksperymentalny.

Gej-patriota Adam słyszy, że jego ojczyzna – Sodoma – jest w niebezpieczeństwie. Rusza więc w homerycki rejs, który uświadamia mu, co jest naprawdę ważne. Czy Adam zdoła ocalić swoich pobratymców, czy może wybierze coś znacznie cenniejszego?

Soviet Life Zoya Cherkassky. 30 min, Izrael, 2022 r., reż. Anat Schwartz, film dokumentalny.

Film opowiadający historię malarki Zoi Cherkassky. Obserwujemy artystkę wraz z najbliższymi, w jej pracowni w imigranckiej dzielnicy Tel Awiwu. Myślami wciąż jest w dawnym Kijowie, poszukując utraconego ukraińskiego dzieciństwa.

Stolen Stones. 4 min, Włochy, 2022 r., reż. Furio Ganz, video art.

Istnieje przekonanie, że rzeczy zabrane z antycznego miasta Pompeje są przeklęte, a na złodziei czeka nieszczęście. Autor filmu postanawia przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i wystawia klątwę na próbę.

TATSUMI ORIMOTO: A Cosmic Chaos. 30 min, Wielka Brytania, 2022 r., reż. David Bickerstaff, film dokumentalny.

Portret japońskiego artysty Tatsumiego Orimoto, znanego ze swoich performansów oraz z serii głęboko intymnych prac wykonanych z własną matką, Odai, cierpiącą na chorobę Alzheimera. Poprzez swoją prowokacyjną twórczość Orimoto wykorzystuje moc rysunku, rzeźby i performansu, aby zakwestionować cienką granicę między życiem prywatnym, a działaniami publicznymi.

Tending Breadth. 6 min, Stany Zjednoczone, 2023 r., reż. Jacklyn Brickman, Dean Taylor, film eksperymentalny.

Zachodni pogląd na naturę nie opiera się na tym, czym ona naprawdę jest, ale na tym, w co ją uformowaliśmy. Tending Breadth wzmacnia tę syntetyczną jakość poprzez materiał, zabawę i wyobraźnię.

The Better Angels. 13 min, Australia, 2021 r., reż. Michael Cusack, animacja.

Młody żołnierz próbujący uciec od okropności wojny znajduje opuszczony dom, a w jego murach pochłania go muzyka, opowiadająca wydarzenia, które mogły się ziścić.

THE CELL. 23 min, Tajwan, 2022 r., reż. Po Cheng Tsai, Meng Hsueh Ho, impresja taneczna.

Stan umysłu w dobie pandemii. Izolacja i separacja prowadzą do ciągłego odwlekania w czasie i stagnacji w przestrzeni. Jednak w myślach pojawiają się obrazy wspólnego życia, poruszania się razem, rywalizacji, dopasowywania się i pokazywania własnego ja.

The Garden nobody saw. 4 min, Republika Czeska, 2023 r., reż. Victoria Duryagina, video art.

Sześć miesięcy spędzonych przed komputerem sprawia, że prawdziwe życie coraz częściej przypomina pokaz slajdów. Czy wirtualny ogród może zastąpić ten naturalny?

The Hummingbird. 5 min, Francja, 2023 r., reż. Nicolas Pouilley, Sébastien Chambard, film dokumentalny.

Historia Bertheta One, graficiarza i twórcy komiksów, skazanego na 10 lat więzienia za napady. To właśnie w więzieniu ujawnił się jego niezwykły talent.

The Metamorphosis. 4 min, Polska, 2022 r., reż. Natalia Skorupa, video art.

Dziewczyna czuje, że coś wewnątrz zaczęło ją zmieniać. Depresja według powieści Franza Kafki „Metamorfoza”.

THE ROUGH SKIN OF ANGELS. 12 min, Francja, 2023 r., reż. Emma Fridé, film eksperymentalny.

Dawno temu wszystkie trzydzieści dwa tajemnicze obrazy Jana Vermeera opowiadały jedną historię – ale wszyscy o tym zapomnieli. Aż do dziś. Piękna wizualna podróż przez dzieła holenderskiego mistrza.

THE SUM OF OUR DREAMS. 75 min, Kanada, 2022 r., reż. Jérémie Battaglia, Johanne Madore, impresja taneczna.

W sercu mistycznego lasu istoty ludzkie śnią niezwykłe wizje, a ich dusze dryfują w przestrzeni i odwiedzają tajemnicze miejsca. Film jest hołdem dla możliwości i piękna ludzkiego ciała.

The two Bérénices of Réjean Ducharme. 5 min, Kanada, 2022 r., reż. Jean-Guillaume Bastien, animacja.

Ilustrowany animacjami wywiad z 1967 roku, w którym kobieta o imieniu Bérénice wspomina swoje spotkanie z pisarzem Réjeanem Ducharme. Główna bohaterka jego powieści „Swallowed” również nazywa się Bérénice.

The Voyage. 71 min, Izrael, 2021 r., reż. Itamar Wexler, film dokumentalny.

Kiedy naziści dochodzą do władzy, rodzina Wexlerów opuszcza Niemcy – ale bez matki Soni. Dziś każdy członek rodziny inaczej opowiada jej historię. Wydaje się, że cała rodzina tuszuje nieprzyjemną tajemnicę. Autor wyrusza w podróż po Europie, aby zrozumieć, co naprawdę stało się z jego babcię. Okazuje się, że odpowiedź jest ukryta w obrazach.

The Way to Be: Barbara T. Smith’s Art of Transformation. 21 min, Stany Zjednoczone, 2023 r., reż. Christopher Sprinkle , film dokumentalny.

Prace Barbary T. Smith docierają do samego rdzenia ludzkiej natury: w tym seksualności, fizyczności, stanów duchowych, a także technologii i śmierci. Film opowiada o kilkudziesięciu latach życia artystki, które były naznaczone wstrząsami oraz rozwojem jej najbardziej pionierskich prac, w tym sztuki ksero i radykalnych wczesnych performansów.

The Zoomed in Photo. 2 min, Turcja, 2022 r., reż. Simay Yigit, film eksperymentalny.

Obraz i umysł są ze mocno sobą powiązane.

theilmann. 20 min, Niemcy, 2022 r., reż. Tom Ehrhardt, film dokumentalny. Ceniony poeta, wpływowy publicysta, działacz intelektualny – choć mało pamiętany. Zajęty kształtowaniem sceny kulturalnej Drezna, Bernhard Theilmann zapomniał opublikować czegokolwiek, by ludzie mogli go zapamiętać.

TURBULENCE. 15 min, Niemcy, 2022 r., reż. Telemach Wiesinger, video art.

Poemat filmowy, który stoi w polu napięć między surrealistyczną fantazją, a rzeczywistością. Perspektywa podniebnego podróżnika napotyka obiekty kompozytora Aleksandra Grebtschenko. Dialog między warstwą dźwiękową, a filmem analogowym otwiera przestrzeń dla emocji i interpretacji.

Underpaint. 12 min, Kanada, 2022 r., reż. Anna Hopkins, film dokumentalny.

Reżyserka Anną Hopkins bada relacje, jakie łączą ją z ojcem, Tomem Hopkinsem, który sam był malarzem. Ujawnia osobiste refleksje na temat śmierci ojca, jego światopoglądów, praktyki artystycznej i wpływu, jaki wywarł na jej życie. Film zawiera elementy autofikcji.

Walking Backwards. 4 min, Stany Zjednoczone, 2023 r., reż. Chris Rodriguez, Aleah Chapin, film dokumentalny.

Malarka Aleah Chapin i jej wejrzenie w głąb siebie, które wpływa na malarską ekspresję.

Water and more water. 6 min, Włochy, 2022 r., reż. Francesca Svampa, film eksperymentalny.

Senny portret Barcelony nakręcony w podwójnej ekspozycji na kliszy 8 mm, przeplata się z intymnymi cytatami z „I remember”, tworząc kolaż wspomnień à la Brainard i Pérec.

When I Go Outside. 60 min, Kanada, 2022 r., reż. Geordie Sabbagh, film dokumentalny.

Historia urodzonego w Syrii, kurdyjskiego artysty Bîstyeka, który bez znajomości zachodniej sztuki ani żadnego formalnego wykształcenia tworzy wielopoziomowe prace, nawiązujące do jego doświadczeń. Wyjątkowy portret „uchodźcy”, który nie chce być postrzegany jedynie przez pryzmat jednego, traumatycznego doświadczenia.

WOMANIFESTO. 15 min, Grecja, 2022 r., reż. Efi Spyrou, film eksperymentalny. Mozaikowy manifest filmowy, który ma zjednoczyć głosy artystek z różnych kultur, pokoleń i dyscyplin – w zbiorowym krzyku i potężnym żądaniu zmian.

Yoann Bourgeois, poet of vertigo. 52 min, Francja, 2022 r., reż. Mohamed Athamna, film dokumentalny.

Akrobata i cyrkowiec, którego droga rozwoju zawodowego doprowadziła do tańca współczesnego i teatru. Yoann Bourgeois jest jednocześnie akrobatą i tancerzem, reżyserem, choreografem i scenografem. Jesteśmy w kluczowym momencie życia artysty. Jego twórczość rozrasta się, a świat sztuki coraz bardziej go pochłania.

2023-11-15T12:01:02+01:00
Agen toto togel wap
Agen Togel Hadiah 2D 100rb Terpercaya Tanpa Potongan
Slot Online Yang Lagi Gacor deposit 10rb
Slot gacor gampang maxwin
Agen Togel Online Terpercaya dan Berlisensi Resmi
Agen Togel Terpercaya Hadiah JP Prize 123
Slot Gacor Hari Ini Mudah Menang JP
Agen Togel Hadiah 2D 200rb
bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya
BO Togel Hadiah 4D 10 Juta Terpercaya
Terbaik di Situs Togel Terpercaya
BO Togel Terpercaya Berlisensi Resmi
Bandar Togel Terbesar dan Terpercaya
Slot Gacor Anti Rungkad
Slot Online Yang Lagi Gacor
Slot gacor gampang JP maxwin
Bandar Togel Hadiah 4D 10 Juta Terpercaya
Bo Togel Terpercaya
Agen Togel Resmi Terbaik dan Terpercaya
10 Situs Togel Terpercaya dan Resmi
Agen Togel Terpercaya
Bandar togel terpercaya
10 situs togel terpercaya
Bo togel terpercaya
Agen togel terpercaya
Slot Online Yang Lagi Gacor
sdtoto slot
Slot gacor hadiah jp maxwin terbesar
Bandar togel terbesar dan terpercaya
Link Slot Gacor Gampang JP Maxwin
> situs togel resmi toto
bandar togel hadiah 4d 10 juta
bo togel deposit pulsa
agen togel resmi dan terpercaya
5 bandar togel terpercaya
situs judi slot online gampang menang
Slot gacor gampang maxwin
/> bandar togel online resmi dan terpercaya
Agen Togel Terpercaya Bolak Balik Acak Dibayar
Bandar Togel Hadiah 4d 10 Juta Terpercaya
slot online deposit pulsa
bandar togel terpercaya deposit pulsa
10 situs togel terpercaya
slot gacor gampang maxwin
bo togel terpercaya
slot gacor anti rungkad
agen togel deposit 10000
bandar togel hadiah 2d 100rb
agen togel terpercaya dan resmi
slot gacor deposit pulsa
bandar togel resmi dan terpercaya
bo togel terpercaya
bandar togel bolak balik acak dibayar
bo togel bet 100 perak termurah
Situs toto togel terpercaya
bo toto togel terpercaya
Agen Togel Resmi dan Terpercaya
dapurtoto
bandar togel terpercaya
bo togel hadiah 4d 10 juta
agen togel hadiah 2d 100rb
bo togel hadiah 2d 100rb
bo togel terpercaya
bo togel hadiah 4d 10 juta terpercaya Agen togel hadiah 2d 100rb bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya bandar togel terpercaya bo togel Bandar Togel Terpercaya Bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya situs togel terpercaya bandar togel bonus besar agen togel hadiah 4d 10 juta agen togel terpercaya agen slot terpercaya bandar slot terpercaya 10 situs togel terpercaya Agen slot terpercaya agen slot tergacor bandar slot terpercaya 10 situs togel terpercaya agen togel terpercaya 5 bandar togel terpercaya bo togel hadiah 4d 10 juta agen togel dan slot gacor agen slot terpercaya Bandar Togel Online bandar togel terpercaya bandar togel hadiah 4d 10 juta agen togel hadiah 4d 10 juta 5 bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya Info slot tergacor dan terpercaya Bandar Slot terpercaya Situs Togel bet 100 perak bandar togel terpercaya dan resmi agen togel hadiah 2d 100rb bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya 10 Situs Togel Terpercaya & Bandar Togel Terbesar 4D 10 Juta toto togel Togel terpercaya bandar togel togel hadiah 4d 10 juta bandar ;otre bandar togel bo slot slot gacor pragmatic play agen togel agen toto play agen togel judi togel agen togel agen toto togel online toto togel sdtoto sd toto sdtoto sd toto sdtoto sd toto sdtoto sd toto agen togel agen togel terpercaya dapurtoto dapur toto ktp303 ktp303 ktp303 maya4d sdtoto dapurtoto bandar togel
dapurtoto sdtoto dapurtoto
Przejdź do góry